Ağustos Hedeflerim

Bu ay için listemi yazmakta geciktim ama bazılarını uygulamaya vaktinde başlamıştım. Neler yapıyorum bu ay?

1)Hemen bir itirafla başlayayım! 🙂 Geçen ayki listemden her gece yüzüme nemlendirici sürme hedefimi anımsarsınız. Aslında listeyi yaparken bir netice alamayacağımı biliyordum. Ay sonunda da aman bitti gitti işte yapamadım salla gitsin diyip, kurtuldum. Derken sizlerden gayet naif mailler geldi. Mevzu: Cildime alerji yapmayacak nemlendirici tavsiyeleri 🙂 Ben size kıyamam. Kendimden utandım. Farklı markalar vardı, lakin en çok tavsiye edilen ürün La Roche olduğundan ve eczanede satıldığından tercih ettim. Hatta temizleyicisini de aldım. 5-6 gündür kullanıyorum, ve gayet memnunum. Çok teşekkürler! Yani bu ayın listesinde yine nemlendirici var!

2)Son zamanların yükselen trendlerinden biri biliyorsunuz ki: yayıntılardan kurtulmak! Marie Kondo isimli bir abla bu konuda yazdığı minicik kitap sayesinde milyonlar kazandı. Dolap içlerimi nasıl düzenlerim, yayıntımdan kurtulup ohhhh nasıl rahatlarım derseniz kitabı okuyun. Ben okumadım. Zaten aşırı düzenliyim. Çekmece içlerim cetvelle çizili gibidir. Evimde kitap ve bitki dışında hiçbirşeyin fazlasını tutmam. Hele kılık-kıyafet, çanta ve pabuç konusunda ihtiyacımdan fazlasını asla almam. Üniforma gibi yıllardır aynı şeyleri giyerim, eskidikçe benzerlerini alırım. Ama! AMA! Bilgisayar ve telefon hafızam için aynı şeyi söyleyemem. Binlerce fotoğraf, dağınık bir masaüstü, hatırlatma notları, ekran görüntüleri, süprüntü bilmemne… Bu ay boyunca bütün bu dijital yayıntıdan kurtulmaya karar verdim. Henüz bu konuda bir girişimim yok ancak ay uzun… 🙂

3-4)Son aylarda en çok “beyin” konusundaki araştırmaları okuyorum. Eeeee o kadar okuyup da boş oturmak olmaz. 50 yaşımda sudoku çözmeye başlarım nasılsa diyip kestirip atmak yerine saksıyı yoğun şekilde çalıştırmaya karar verdim.

Evet, fiziksel aktivite önemli. Tabi ki pilatese gidiniz. Lakin naçizane bir tavsiye olarak beyin egzersizlerini ihmal etmeyiniz. Başlangıç olarak her gün 1 italyanca kelime öğrenip, sol elimle yazma çalışmaları yapacağım. Beyin konusunda zaten bu ay yazacağım için burada çok detaya girmiyorum.

Tek endişem şu ki sakarlığım artabilir. Şimdi bu sol elle yazma hadisesi benim için sıkıntılı. Tavsiye edilen hangi eliniz baskınsa diğer eliniz ile her gün bir cümle yazmanız. Benim problemim baskın elimin olmayışı. Yani ben solak yahut sağ eli baskın biri değilim. Durumum meçhul. 🙂 Her iki elini de kullanabilen ufak bir azınlık da var. Ancak onlardan değilim sanırım. Her işimi sol elimle yapıyorum fakat sağ elimle yazıyorum. Muhtemelen okulda sağ el ile yazmaya yönlendirildim. Yani ay sonunda benim devreler iyice yanabilir. Bilmiyorum…

5)Tabi üstteki aktivitelere destek çıkmak gerek. Atatürk’ün de dediği gibi: Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. Bu ay yeni bir fiziksel egzersiz hedefim yok. Geçen ay bahsettiğim halsizlik halim devam ediyor. Bu yüzden şurup niyetine her gün bir kaşık Harnup Pekmezi yazdım reçeteme! Benim gibi üzüm pekmezini aşırı tatlı bulanlar için harnup gayet başarılı, tavsiye ederim. Yürüyüşe ve su içmeye de devam ediyorum.

6)Son aylarda çoğunlukla  kitaplar okudum. Yazarı en azında Yale’de bir doktora yapmadıysa, Harvard’da deney işine girmediyse kitabın kapağını açmadım. O yüzden keyfi okuma yapmayı hedef olarak yazmaya karar verdim. Bu ay 3 roman okuyacağım. Roman derken de aklınıza tuhaf şeyler gelmesin! Murakami’nin falan yeni kitabı çıkmış yahu, abartmayın. 🙂 Ama bu 3 roman dışında canım ne isterse okurum! Herkesin ne okuyacağına kimse karışamaz!!! :)))))

 

One Comment

Add yours →

  1. Nemlendiriciyi bosver. Cayi ve kahveyi birak gunde 2 litre sicak su ic yudum yudum. Dogrudan su soruya mazur kalacaksin. Yuzunde bir sey var mi? Sonucunu hemen goreceksin. Sevgiler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: