Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür

Kaç haftadır Ruby Wax’ın başlıkla aynı isimli kitabı hakkında bir post yapmayı düşünüyordum. Sebepsiz erteliyordum. Sonra aklıma bir cümlesi düştü:

“Karaya vuran balina haberini okurken içimiz cız ediyor ama bir dakika sonra marketteki son alışveriş arabasını kapan kişinin canına okumak istiyoruz.” 

Ruby Wax, bir dönem televizyon programları ile İngiltere’de oldukça meşhur olmuş bir karakter. Yaşı ilerliyor, zamanla popülaritesi azalıyor. Depresyondan muzdarip. Duruyor mu? Hayır! Gidip Oxford Üniversitesi’nde “Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi” alanında yüksek lisans yapıyor. Bu tatlı delinin TED konuşmasını da izleyebilirsiniz isterseniz.

Alışkanlığım olduğu üzere kitap hakkında yorum yapmaktan ziyade dikkate değer alıntıları sıralayacağım:

1) Zihninizi ve düşünme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Buna nöroplastisite adı veriliyor. Genleriniz, hormonlarınız, beyin bölgeleriniz ve erken yaşlarda öğrendikleriniz kaderinizi belirlemek zorunda değil. 

2) Beyin, istediğiniz gibi eğip bükebildiğiniz, yaklaşık 1300 gramlık bir oyun hamuru gibidir. Bilinçli farkındalık gibi bazı uygulamalar sayesinde bizi strese, kaygıya ve hatta mutluluğa sürükleyen beyin kimyasallarımızı bir nebze olsun kontrol altına alabiliriz. 

3) Kendi kendinizin yemek tarifi kitabısınız. Fileminyon mu yoksa kebap mı olacağınızı, beyninize uygulayacağınız işlemler belirliyor.

4) Kendimize karşı neden bu kadar acımasızız? Her birimizin kafasının içinde durmadan şikayet eden bir ebeveyn var. Bizimki kadar acımasız ikinci bir tür daha yok. Kendimize yaptığımız muameleyi evde beslediğimiz hayvanlarımıza yapmayı hayal bile edemeyiz. Bu kendi kendini hırpalama dalgasına bir kere kapıldınız mı büyük bir mutsuzluğun eşiğindesiniz demektir. 

5) Hepimiz mutluluğun peşindeyiz. Ekvatoru 78 kat kaplayacak kadar çok sayıda kişisel gelişim kitabının olmasının nedeni de budur. Alışveriş bizim sevgi arayışımızdır. Deliliğimizin en büyük kanıtı, Ugg botları satın alıyor olmamızdır.

6) Açlık sınırında veya sefalet içinde olmayanlarımız, hayatlarını incir çekirdeğini doldurmayacak konular hakkında endişelenerek geçiriyor. Milyonlarca yıl süren doğal seleksiyon sonucunda geldiğimiz nokta işte bu. En meşhur, en zengin, en ince ve en meşgul olmak istiyoruz. Darwin olsaydı altına yapardı.

7) Pek çok insan sizi komik, agresif veya bitik biri olarak etiketlemek ister. Kavanoza kapatılmış bir kelebek misali başkalarının beklentilerinin hapsindeyiz.

8) Beyinlerimiz bizi kandırıp hayatın sabit durduğunu zannetmemize neden olabilir. İnsanların kalplerinin kırılmasının baş sorumlusu da budur zaten. 

9) Bilgeliğe giden yoldaki ilk adım, kendinizle dürüstçe yüzleşmektir. “aynaya bakmak ve zırvalamayı kesmek”

10) Zihin huzursuz ve olumsuz bir moda büründüğünde kendinize karşı sabırlı ve nazik davranırsanız zamanla yatışır ve huzur dediğiniz şeye kavuşursunuz, bazen mutlu bile olabilirsiniz.

11) Bilinçli farkındalık, içinde bulunduğumuz ana yargılayıcı olmadan, bilerek ve isteyerek dikkat vermek anlamına gelir. Bir adım geri çekildiğinizde bir şeyleri değiştirmekle uğraşmayı bırakırsınız.Burada hedef, gevşemek bile değildir; olan biteni olduğu gibi, alıştığınız o eleştirel yorumlar olmadan görmeye çalışırsınız. Nihayetinde bizi asıl yoran, bir şeyleri değiştirme çabasıdır.

12) Şu anda olup bitene odaklandığınızda düşüncelerinizin gerçek olmadığını fark etmeye başlarsınız. Nihayet onları somut veya tehditkar şeyler olarak değil, muğlak bir kuru gürültü olarak deneyimlemeye başlarsınız. Siz düşünceleriniz değilsiniz, düşünceleriniz yalnızca zihninizdeki bazı alışılmış kalıplar, hepsi bu.

13) Ne hakkında düşündüğünüz sizin seçiminizdir-düşüncelerinizin kurbanı değilsiniz.  Bizi şimdiden uzak tutan tek şey düşüncelerimizdir ve düşünceler hakikatin kendisi değildir. Beyinlerimiz sürekli kaçmış bir anın peşindedir, onu kontrol etmeye çalışmaktadır.

Kaynak: Aklımı Kaybettim Hükümsüzdür/Ruby Wax (Pegasus Yayınları)

2 Comments

Add yours →

  1. Bütün paylasimlarin gibi buda müthiş iyi geldi zeynep sevgiler kitabı hemen alacağım 🙋

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: