Aşk Dersleri

Zeynep yine ne saçmalayacak bakalım diye gelenler siz de hoşgeldiniz! Hayır, aşk konusunda dersleri ben vermiyorum. Zira bu konudaki tavsiyelerimi ciddiye alacak kişilerin aklından zoru vardır diye düşünüyorum. 

Alain de Botton’un kitabından arakladıklarımı sizinle paylaşacağım. 14 Şubat hızla yaklaşıyor!!! Aklınızı başınıza devşirin!!! Yumurta kapıya dayanmadan dersinize güzel güzel çalışın! 

Alain kimdir? Kendisi İsviçre doğumlu olup halen Londra’da ikamet etmekte olan ve “Günlük yaşam filozofu” olarak anılan bir zat. Şahsen tüm kitaplarını okudum. Adamın Harvard doktorasını yarım bıraktığının altını çizmek istiyorum. Şu hayatta bir şekilde Harvard’a kapağı atıp ya atılacaksın yahut kendin bırakacaksın. Sonra yürü ya kulum!!! 

Alain, bizler için aşkın tanımını yapmış sağolsun: 

“Aşk, sevgilinin bizim zayıflıklarımızı ve dengesizliklerimizi düzeltmeyi vadeden özelliklerine duyulan hayranlık demektir. Bir tamamlanma arayışıdır.”

Bu tanımdan çıkan sonuç, sevgilimizin dengesizliklerimizi düzeltemeyeceğine emin olduğumuzda da aşk bitiyor! Hadi sana bye bye beybisi, ben dengesizliklerimi, mavi tabaklarımı ve köpeğimi alıp gidiyorum! 

Evlilik tanımına bayıldım! 

“Evlilik: Karşısındakinin kim olduğunu veya olabileceğini bilmeyen iki insanın, tahayyül edemedikleri ve üstünde düşünüp taşınmaktan da itinayla kaçındıkları bir geleceğe kendilerini bağlayarak, umutla, cömertçe ve müthiş bir içtenlikle oynadığı bir kumardır.”

Bu tanımdan hareketle evde kalanlarımız: “Tişikkirlir cinim, ben kumar asla oynamam, satranç tercih ediyorum!” diye kestirip atabiliriz. 

Bundan sonrası Alain’den dersler… Gerekirse yazarak çalışın! Küçük notlar alın! Hepsi sınavda çıkacak…

1) Yalnızlık potansiyel bir eş konusunda nafile acele etmeye, o kişi hakkındaki şüphe ve belirsizlikleri bastırmaya yol açabilir. Bir ilişkinin başarısını sırf çiftin beraber ne kadar mutlu olduğuna bakarak değil, her bir partnerin bir ilişkide olmama fikrini ne kadar dert ettiğini de göz önünde bulundurarak değerlendirmek gerekir.

2) Aşkta mutluluk aradığımıza inanırız, ama peşinde olduğumuz asıl şey aşinalıktır.

3) Daha heyecan verici insanların peşine düşmemizin nedeni hayatın onlarla güllük gülistanlı geçeceğine inanmamız değildir. Bu ilişkide hüsrana uğrama örüntülerinin insanın içini rahatlatacak kadar tanıdık olacağına dair bilinçdışı bir histir. 

(Yani kendinize sıklıkla ben Öküz mıknatısı mıyım diye sormanız gereksizmiş.)

4) İyi bir ilişki için her daim makul olmanız gerekmez. İyice öğrenmiş olmanız gereken yegane şey, yeri geldiğinde biraz kaçık olabileceğimizi bütün samimiyetimizle kabul etmeyi bilmektir.

5) Ebeveynler genellikle çocuklarının esasen iyi çocuklar olduğu, sadece o anda sıkıntı veya acı çektiği için böyle davrandığı varsayımından yola çıkarlar. Bu sezgiyi yetişkinlik ilişkilerimize de biraz olsun aktarabilsek, bu ilişkilerde de huysuzluk ve fenalığı görmezden gelip bunların altında her zaman kafa karışıklığı ve bıkkınlık olduğunu anlayabilsek ne güzel olurduk. İnsan soyuna sevgiyle bakmak böyle bir şey olurdu herhalde.

6) Hiç kuşkusuz açıkça itiraf etme kapasitesi kadar bastırma, kendini biraz dizginleme ve ağzından çıkanı kulağın duyması da aşka dairdir.Fark etmemiş gibi yapmak kimi zaman daha düşünceli, daha bilgece, aşkın hakiki ruhuna daha yakın düşen bir tavırdır belki.

7) Aşk basit bir heves değil, beceridir.

8) Bu dünyada çok az insan düpedüz fenadır. Canımızı yakanlar, bizzat kendisi acı çekenlerdir. Bu yüzden sinizm veya asabiyet asla yerinde bir tepki değildir. Göstermeyi becerebildiğiniz o ender anlarda, en uygun tepki daima sevgidir.

9) Birini ancak bizi sahiden hüsrana uğrattığında tanımaya başladığımızı iddia edebiliriz.

10) Doğru insan diye bir şey yoktur, biraz yakından bakınca herkes biraz sorunludur.

Kaynak: Aşk dersleri-Alain de Botton-Sel Yayıncılık

2 Comments

Add yours →

  1. Alain de Botton beyefendinin “aşk” ve “evlilik” tanımlarına ben de bayıldım ama bazen abartmış diye düşünüyorum.
    Yine de zevkle okudum, bu yüzden teşekkürler Zeynep Hanım… A bu arada Instagram hesabınızda hep söylüyorum ama buradan da tekrarlayayım; “Lütfen Instagram’da paylaştığınız harika resimlerdeki harika kitapların isimlerini de bizlerle paylaşın. Kim bilir belki bir kaç meraklı kitap kurdunun okumasına vesile olursunuz :)”

    Son olarak; bana göre aşkın tarifi de ayrıntısı ile birlikte aşağıdadır, dikkatinizi çeken bir yazı olur mu bilemem ama bize de beklerim 🙂
    http://www.maviblog.net/2014/01/oyle-birini-sevmeliyim-ki.html

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: